2015 Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ilahisini dinle
Facebook ilahileri

ilahi 2015 Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandilinde Okunacak Dualar dinle ilahiler indir

Puan Ver:
Açıklama : Üç aylar 20 Nisan Pazartesi günü başlayacak. 2015 yılı Regaip kandili  23 Nisan Perşembe gününe denk geliyor.


Regaip Kandili veya Regâib Kandili, Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece. Kökü "arzulamak, meyletmek" anlamlarına gelen regâib sözcüğü Kur'an'da geçmez. İslam kültüründe diğer kandiller gibi önemli bir yeri olan bu gecede İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın on iki rekat namaz kıldığına ilişkin çeşitli rivayetler vardır.


REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ

Regaib Kandili yaradan kullarına ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar ederse büyük hayır toplar. 

 

REGAİB KANDİLİ DUASI

İhsan gecesi olarak bilinen Regaib Kandili gecesinde alimler bolca dua edilmesini öneriyor. Peki Regaib kandilinde hangi dualar okunmalıdır? İşte kandil duaları;

 

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) salatu selam ve esenlikler eyle )

 

Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden,

Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız.

Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!

Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalblerini yumuşatmak

murad ediyorsan,

bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalblerini yumuşat

ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!

Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı!

Bizim kalblerimizi de, onların kalblerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun

güzelliklere çevir! Ya Rabbi!

 

Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver

ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri

senin rızan yolunda kullanmayı

bizlere nasip eyle ya Rabbi!

 

Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lutfet lakin biz lutfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi!

 

Cümlemize vicdan genişliği lutfet

Kalplerimize inşirah bahşet

Bizleri kollektif şuura sahip kullarından kıl

Ve bizleri müttakilere rehber eyle ya Rabbi!

 

Ey yüceler yücesi olan Allahım

Biz ümmeti Muhammedin dağınıklığını gider

Bize ve ülkemize birlik ve dirlik ver

Bütün dünyaya da huzur ve barış nasibeyle..

Kalplerimizi birbirene ısındır ve

Bizleri birbirimize sevdir

Dünyanın dört bir tarafında hizmet eden kardeşlerimizi

Bizlerle beraber ihlas-ı etemme muvaffak kıl ya Rabbi!

 

 

REGAİB KANDİLİ NAMAZI

Regaib Kandili namazı 12 rekat olarak kılınır. 


Regab Kandili namazının kılınışı ise şöyledir;

 

Her rek'atta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rek'atta bir selam verilerek 12 rek'at tamamlanır. On ikinci rek'at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere ' Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi' denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere ' subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi' denir.

 

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere 'Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta'lemü' dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere ' subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi' dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir. ( İhya ulumuddin, Bedir yayınları, 1974, c:1, s:555)

 

Regâib namazını cemaatle kılmak bid'attir. Zaten terâvihten başka hiçbir nâfile namaz cemaatle kılınmaz.


3 AYLAR VE REGAİP KANDİLİ BİLGİLERİ

3 aylar başladı mı? Milyonlarca Müslüman'ın beklediği mübarek ayların başlamasına çok az bir zaman kaldı. 3 aylar 20 Nisan 2015 tarihinden başlayacak. Ramazan ayının bitiminde 3 aylar tamamlanmış olacak. Regaip kandili bu sene 23 Nisan Perşembe gününe denk geliyor. 3 ayların başlangıcı ve Regaip Kandili hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle. 

3 ayların en önemli günü olan Regaip kandili ise 23 Nisan Perşembe gününe denk geliyor. Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed'in ayıdır, Ramazan da Ümmetin ayıdır.  Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.


Mübarek 3 ayların başlangıcı ile milyonlarca Müslüman ibadetlerini bu aylarda artıracaklar. 3 aylarda ilk olarak Regaip Kandilini, İkinci olarak Berat kandilini üçüncü olarak ise Kadir gecesini kutlayacağız. 3 aylar hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar teknokule.com adresinde sizlerle. 
 

İhsan gecesi olarak bilinen Regaib Kandili bu yıl 23 Nisan 2015 tarihine denk geliyor. Peki Regaib ne demek , üç aylar ne zaman başlayacak ve kandil hangi güne denk geliyor? Regaip kandilinin manası 'Pek çok ihsan' demektir. Regaib kandili perşembe gününe denk geliyor. 

Regaib arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be" , kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

 

2015 YILI ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üç aylar bu yıl 20 Nisan tarihinde başlayacak. Üç ayların içinde bir çok kutsal gece bulunuyor. Ramazan ayı ile birlikte üç aylar tamamlanmış olacak. 

 

 

 

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

2015 yılında Miraç Kandili de üç aylar içinde yer alıyor. Miraç kandili bu yıl 15 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. 

 

Peki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Dini günler takvimine 2015 yılı dini günler takvimine göre Kadir Gecesi ve Berat Kandili ne zaman kutlanacak? İşte dini takvimdeki tarihler;

 

2015 KADİR GECESİ VE BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

2015 yılında yer alan dini günler takvimine göre kandiller ve kadir gecesi tarihi şöyle;

20 NİSAN 2015 ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

23 NİSAN 2015 REGAİB KANDİLİ

15 MAYIS 2015 MİRAÇ KANDİLİ

01 HAZİRAN 2015 BERAT KANDİLİ

13 TEMMUZ 2015 PAZARTESİ KADİR GECESİ

 

2015 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2015 yılında Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma günü başlıyor. 18 Temmuz cumartesi ve 19 Temmuz Pazar günleri Ramazan Bayramı kutlanacak. Ramazan Bayramı 2015 yılında haftasonuna denk geldiği için 9 günlük tatil olmayacak. 

 

2015 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2015 yılında Kurban Bayramı tatili de kısa olacak. Çünkü Kurban Bayramı 1. günü Perşembeye denk geliyor. 24 Eylül Perşembe günü başlayacak olan Kurban Bayramı 27 Eylül pazar günü bitecek. 

 

2015 yılında Aşure günü ne zaman? Bu yıl aşure günü 23 Ekim cuma gününe denk geliyor. İzlenme : 6204 | Puan : 3
ilahiSüre: ilahiler dinle - En Güzel ilahiler - Müziksiz ilahiler - ilahi indir - ilahi sözleri - Bedava ilahiler - Duygulu ilahiler - Zikirli Menzil ilahileri Dinle Arapça - ilahi dinlemek istiyorum - ilahi dinle indir | Tarih : 2015 Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ilahisi 19.04.2015 Tarihinde Yüklenmiştir.
ilahi Etiketleri :
ilahi linki      :
2015 Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ilahi Yorumları

Bu ilahiye yorum yazılmamış. ilahilere yorumunu gönder.

2015 Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ilahisine Yorum Yaz
Ad Soyad: *
E-Mail Adresiniz: *
Yorumunuz: *
Güvenlik No: *

Benzer ilahiler

ilahi, ilahiler Dinle, ilahi indir, En Güzel ilahiler

ilahi, , ilahiler, ilahisi, ilahi dinle, ilahileri, ilahi indir

ilahiler | ilahi | ilahidinle | ilahilerindir | ilahi sözleri | Menzil ilahileri | Zikirli ilahiler
Yandex.Metrica