Yağmur Duası -Türkçe ve Arapça Yağmur Duası ilahisini dinle
Facebook ilahileri

ilahi Yağmur Duası -Türkçe ve Arapça Yağmur Duası dinle ilahiler indir

Puan Ver:
Açıklama : Türkçe Yağmur Duası
Arapça Yağmur duası


Yağmurun uzun zaman yağmadığı kuraklık zamanlarında, Allah'ın yağmur yağdırması için bir belde ahâlîsinin topluca dua etmeleri. Fıkıh dilinde yağmur duasına "istiskâ" denilir. "İstiskâ", yağmur talebinde bulunmak anlamına gelir.

Yağmur duası sünnettir. Hem Peygamberimiz hem de onun Raşid halîfeleri yağmur duasında bulunmuşlardır.

Yağmur duasının peşi peşine üç gün ve yerleşim bölgesi dışında olması müstehaptır.

Yağmur duasına gitmeden önce, sadaka verilmeli, günahlardan tevbe edilmeli, dargınlar barışmalı, haksız olarak alınan şeyler sahiplerine geri verilmelidir. Yağmur duasına çıkarken oruçlu olmak, mütevazı ve muhtaç bir tavır takınmak uygun olur.

Müslümanlar dua edilecek yere vardıklarında, önce iki rek'at namaz kılarlar. Namazın cemaatla kılınması menduptur. İmam namazdan sonra kalkar ve cemaata karşı bir konuşma yapar. Namaz ve hutbenin bulunuşu, Ebû Yusuf ve Muhammed'in görüşleridir. İmam Azam'a göre; yağmur duası sadece dua ve istiğfardan ibarettir; namaz ve hutbe yoktur.

Yağmur duasında namaz kılınmış ve hutbe okunmûşsa, hutbeden sonra; bunlar olmamışsa, doğrudan imam ayağa kalkar ve yönünü kıbleye çevirir. Cemaat onun arkasında kıbleye karşı ve oturarak dururlar. İmam, Allah'a dua eder, cemaat de "amin" der. Hz. Peygamberden nakledilen, yağmur duası için özel dualar vardır. Dua ederken bunların okunması daha uygundur (İbn Abidîn, Reddü'l-Muhtar, II, 184; Kâsânî, Bedâiu's-Sanâi, I, 282; Ö. Nasûhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 272 vd.; A. Hamdi Akseki, İslâm Dini, 192).

Dua ayakta yapılır. Dua edilirken kıbleye dönülür. Dua edilirken Allah'tan af istenir, yağmur istenir. Duanın üç gün peşipeşine yapılması müstehabdır.

Yağmurun gecikmesi sebebiyle eski elbiseler giyilir. Başlar öne eğilir, mütevazi bir tavır takınılır. Yaya olarak dua yapılacak yere gidilir. Duadan önce sadakalar verilir, fakirlere yardım yapılır. Haksızlık yapılmışsa helâllik dilenilir, müslümanlar için af istenilir.

Müslümanlar kendi çocuklarını ve ehli hayvanlarını yanlarına alırlar. Annelerle, yavruları birbirlerinden ayırırlar. Zayıflara, güçsüzlere dua ettirirler. Cemaatta onların yaptığı duaya "âmin" diyerek karşılık verirler.

Yağmur yağmaya başlayınca da bunun nişanesi olarak Yüce Allah'a şükredilir. Yağmur yağarken "Allahûmme sayyiben nafıan" (bunu hakkımızda yararlı bir yağmur kıl) denilir. Gereğinden fazla yağınca da "Allahümme havaleyna ve la aleyna" (Ya Rab! Bunu zarar vermeyecek yere yağdır. Bizim üzerimize yağdırma) diye dua edilir.

Peygamberimizden bize ulaşan yağmur duası şudur:

 

Manası: "Ya Rab! Bize bol yararlı, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan et.

Ya Rab! Bizi yağmurla suvar. Bizi, ümitlerini kesmiş kimselerden eyleme. Kullarda, beldelerde ve yaradılmış şeylerde öyle darlık vardır ki senden başkasına arzedemeyiz.

Ya Rab! Bizim için ekinleri bitir, bizim için memeleri sütle doldur, bizi göğün bereketinden suvar, bize yeryüzünün bereketinden yetiştir.

"Ey Rabbimiz! Biz senden mağfiret isteriz. Şüphesiz sen çok mağfiret edicisin. Bize gökten bol bol yağmurlar yağdır.”

Türkçe Dua

           "Ya Rab !   Bize yardım eden,içimize sinen,bol,faydalı her tarafı kaplayan ,her tarafa akıp giden her tarafı sulayan bir yağmur ihsan buyur.’’ Ey yüce Rabbimiz bizleri yağmurla nimetlendir,Bizleri ümidini kesenlarden eyleme"

         "Ya Rab! Bizim için ekinlerimiz yetişsin,sağmal hayvanlarımız süt versin,göğün bereketleri ve yeryüzünün bereketleri ile bizi bereketlendir,nimetlendir."

         "Ey yüce Rabbimiz! Biz senden mağfiret,bağışlanma dileriz.şüphesiz sen çok mağfiret edensin .bize semadan bol ve hayırlı yağmurlar yağdır."

     "Ya rabbel alemin! Ne zamandır yağmur yağmıyor.bağlarımızın bahçelerimizintarlalarımızın ve hayvanlarımızın ihtiyacı olan sular azalmaya,kaynaklar kurumaya başladı, Rahmetinle, merhametinle sen acı bizlere; rahmet ver, yağmur ver, bol bereket ver Ya Rabbi!."

       "Belki bizler çok günahkarız, boynumuz bükük, senden bir şey istemeye yüzümüz yok, ama şu yaşlı neneler hürmetine, yaşlı dedeler hürmetine, çocuğunu emziren anneler ve anasını emen küçük yavrular hürmetine,meleyen kuzular hürmetine bizi rahmetinle, şefkatinle ve merhametinle kucakla, bizden yağmuru esirgeme Allah’ım."

     "Ya rabbi senden mağfiret diliyoruz. Mağfiretini esirgeme. Çünkü mağfiret eden sensin, bağışlayan sensin, sana niyaz ediyoruz, bizlere afatsız, zarasız yağmurlar ihsan eyle."

      "Sen bize dua etmemizi emrettin,kabul edeceğini vaad ettin.bize emrettiğin üzere sana dua ediyoruz; bütün içtenliğimizle sana yalvarıyoruz, vaad ettiğin gibi dualarımızı kabul eyle. Çünkü sen vaadinden dönmezsin."

 

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- yağmur duâsına çıkınca: 

"Ey Rabbim kullarını içir, rahmetini yay, ölü beldeni dirilt." derlerdi. (Ebû Dâvud, hadis: 1176.)


İzlenme : 19268 | Puan : 3.0
ilahiSüre: ilahiler dinle - En Güzel ilahiler - Müziksiz ilahiler - ilahi indir - ilahi sözleri - Bedava ilahiler - Duygulu ilahiler - Zikirli Menzil ilahileri Dinle Arapça - ilahi dinlemek istiyorum - ilahi dinle indir | Tarih : Yağmur Duası -Türkçe ve Arapça Yağmur Duası ilahisi 14.05.2013 Tarihinde Yüklenmiştir.
ilahi Etiketleri : Türkçe Yağmur Duası arapça yağmur duası
ilahi linki      :
Yağmur Duası -Türkçe ve Arapça Yağmur Duası ilahi Yorumları
Yazan : mehmet eryücel |Tarih : 15.04.2014
allahım bizleri göğün bereketi le bereketlendir amin.

Yazan : mehmet eryucel |Tarih : 06.03.2014
namaz kılınan yer lere rahmet melekleri iner allah oraları yağmurla bereketlendirir .inşallah

Yazan : aysegul |Tarih : 21.02.2014
Aminn

Yazan : şükran özay |Tarih : 19.01.2014
hepimiz dua edelim

Yazan : mesut akdag |Tarih : 11.01.2014
Allah bizleri yağmursuz bırakmasın

Yağmur Duası -Türkçe ve Arapça Yağmur Duası ilahisine Yorum Yaz
Ad Soyad: *
E-Mail Adresiniz: *
Yorumunuz: *
Güvenlik No: *

Benzer ilahiler

ilahi, ilahiler Dinle, ilahi indir, En Güzel ilahiler

ilahi, , ilahiler, ilahisi, ilahi dinle, ilahileri, ilahi indir

ilahiler | ilahi | ilahidinle | ilahilerindir | ilahi sözleri | Menzil ilahileri | Zikirli ilahiler
Yandex.Metrica